Schody wewnętrzne – z betonu czy drewniane?

W przypadku domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym niezbędnym elementem wyposażenia stają się schody wewnętrzne. Ich głównym zadaniem jest oczywiście zapewnienie drogi komunikacyjnej pomiędzy kondygnacjami, jednak przy ich wyborze warto też kierować się względami estetycznymi. Przede wszystkim jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jakiego rodzaju konstrukcja stanie w naszym domu. Czy będą to schody na beton czy samonośne drewniane?

Schody na beton

Schody, których konstrukcja opiera się na fundamentach betonowych stanowią spójną część budynku, dlatego muszą być wpisane już w projekt architektoniczny. Jeśli mamy do czynienia z projektem katalogowym rodzaj czy kształt schodów betonowych będzie nam już niejako narzucony. Ich montaż następuje na etapie budowy domu, mniej więcej w fazie wylewki betonu. Dzięki temu robotnicy pracujący dalej nad wykończeniem budynku mają zapewniony wygodny trakt komunikacyjny między piętrami. Ostateczne wykończenie betonowych schodów jest wykonywane dopiero w ostatnich fazach prac nad budową domu. Materiałem, który jest najczęściej stosowany do wykończenia schodów betonowych jest drewno, ale można zdecydować się jeszcze między innymi na płytki ceramiczne czy kamień. Oryginalnym pomysłem może być też pozostawienie schodów w stanie surowym, jedynie zabezpieczając odpowiednio beton – szczegóły warto jednak ustalić z projektantem domu (sprawdź pracownię architektoniczną: studioag.pl).


Więcej o schodach w domu: schody-drewniane.kolobrzeg.pl


Schody samonośne

Główną zaletą schodów drewnianych jest to, że ich konstrukcja zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca. Jeśli dodatkowo właściciel zdecyduje się na projekt schodów ażurowych, bez podstopnic, może to wpłynąć na optycznie powiększenie przestrzeni. Schody drewniane nie muszą być nudne i nijakie. Wybierając projekt można sięgnąć po oryginalne typy konstrukcji, na przykład schody z wangą centralną czy niezwykle efektowne schody dywanowe. Inspirując się trendami w nowoczesnej architekturze warto też pomyśleć nad nowoczesnym wykończeniem elementów takiej konstrukcji. Jak pokazuje portfolio pracowni Studio AG materiałem, który doskonale uzupełnia współczesne wnętrza jest szkło, które w przypadku schodów można wykorzystać w formie szklanych balustrad.

Które wybrać?

Wewnętrzne schody w domu muszą spełniać kilka warunków – przede wszystkim mają być solidne i trwałe, tak aby nie wymagały zbędnych poprawek i renowacji niedługo po montażu. Muszą być też bezpieczne i stabilne, żeby zapewnić mieszkańcom pełną swobodę i pewność poruszania się po swoim domu. Ale schody to także jeden z największych elementów wyposażenia wnętrza, więc nie bez znaczenia jest też dostosowanie projektu schodów do wyglądu domu. Przy wyborze schodów na pewno przydatne okażą się techniczne, merytoryczne porady architektów (sprawdź: studioag.pl), ale warto też szukać inspiracji wizualnych, tak żeby ostateczny efekt był zadowalający zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.


Przeczytaj także: budowa-schodow.szczecin.pl