Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?

W Polsce wciąż jest wiele nieuzbrojonych działek na sprzedaż. Kupno takiego gruntu przeważnie jest tańsze, ale jednocześnie wymaga dodatkowych, niestandardowych rozwiązań. Projektowanie domów na terenie nieskanalizowanym to dla architekta nie lata wyzwanie. Kiedyś trzeba było przewidzieć miejsce na szambo, obecnie coraz częściej wdraża się domowe oczyszczalnie ścieków. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków się opłaca?

Kiedy technologia nie była tak zaawansowana, inwestorzy skazani byli na szambo. Jest ono dość tanie w budowie, jednak kosztowne w utrzymaniu. W zależności od ilości członków rodziny możemy potrzebować usług wyspecjalizowanych firm kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w roku. Obecnie każdy architekt zapyta inwestora, czy nie woli zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Jej koszt jest większy niż budowa szamba (mieści się w granicach kilkunastu tysięcy złotych), jednak jej utrzymanie jest mało wymagające i wynosi trzystu złotych rocznie.

Zanim pracownia architektoniczna podejmie się zlecenia, należy zbadać, czy przepisy prawne pozwalają nam na budowę. Przede wszystkim pamiętajmy, że w miejscach, gdzie istnieje sieć kanalizacyjna, przydomowa oczyszczalnia ścieków powstać nie może. Ponadto nie wszystkie plany miejscowego zagospodarowania przestrzeni przewidują w swoich zapisach taką instalację. Kiedy jednak nie napotkamy żadnych trudności od strony prawnej, możemy przystąpić do projektowania. Jeśli planowana oczyszczalnia ma mieć wydajność nie większą niż 7,5 metra sześciennego na dobę, pozwolenie na budowę nie jest wymagane – wystarczy zgłoszenie. Jeżeli w ciągu miesiąca urząd nie wniesie zastrzeżeń, możemy przystąpić do pracy.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zawiera kilka rodzajów filtrów, do których trafiają ścieki. Dzięki tym filtrom oraz różnym procesom biologicznym, które zachodzą w oczyszczalni, ścieki mogą ostatecznie trafić do gruntu. Jest to działanie jak najbardziej proekologiczne, a do tego dobre pod względem oszczędności.

Do zalet przydomowej oczyszczalni ścieków należy możliwość zamontowania jej w niemal każdym rodzaju gruntu, nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Jeśli projektem zajmuje się fachowy architekt, właściwie żadna działka nie jest przeszkodą.

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobry pomysł? Jeśli alternatywą jest szambo, to jak najbardziej. Pracownia architektoniczna powinna opracować indywidualny projekt, dostosowany do potrzeb i wielkości rodziny. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja, w którą warto zainwestować – zarówno ze względu na dobro środowiska, jak i naszego portfela.