Instalacja alarmowa w domu – podstawowe informacje

Statystycznie Polacy z roku na rok zarabiają coraz więcej, są bogatsi, a to przekłada się bezpośrednio na stan naszego posiadania, coraz większe i lepiej wyposażone domy. Biorąc pod uwagę to jak wiele energii, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkładamy w budowę domu, nie dziwią także starania w celu zabezpieczenia swojego dobytku. Najlepiej w tej roli sprawdza się instalacja alarmowa w domu – oto najważniejsze, podstawowe informacje.

Chroniony, bezpieczny dom

Jeśli właściciel nieruchomości ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego czy zakup i instalacja systemu alarmowego w domu ma sens warto spojrzeć na kilka zalet posiadania takiej ochrony w domu.

Po pierwsze, sam fakt posiadania alarmu i oznaczenie domu działa na potencjalnych włamywaczy odstraszająco. Z perspektywy złodzieja nie warto ryzykować przyłapania, więc nawet jeśli mają wątpliwości co do sprawności systemu alarmowego prawdopodobnie zrezygnują z prób włamania.

Ale system alarmowy ma przede wszystkim działać, jeśli stanie się coś złego. Dzięki odpowiednim czujnikom alarm może zareagować na niepowołane otwarcie drzwi czy okien, a także wykryć obecność niepożądaną osobę w domu. Wtedy w zależności od systemu, może on zadziałać odstraszająco, na przykład przez głośne sygnały dźwiękowe albo zdalnie wezwać odpowiednie służby (zazwyczaj firmę ochroniarską).

Warto też pamiętać, że włamywacze to nie jedynie zagrożenie dla domu. Wycieki gazu czy pożary mogą powodować jeszcze bardziej dotkliwe straty dla właściciela nieruchomości, a aktywny system alarmowy pozwala szybko wykryć zagrożenie.

Sprawdź ofertę pracowni projektowej: architekt Warszawa

Odpowiedni projekt instalacji alarmowej

O ochronę domu warto zadbać już na etapie prac projektowych. Architekt, na przykład z pracowni Studio AG może uwzględnić elementy instalacji alarmowej w planach projektowych, dzięki czemu można w trakcie budowy zamontować podstawy pod działanie takiego systemu (na przykład przewody instalacji pod tynkiem).

Oczywiście, jeśli proces projektowania już za nami, nic straconego, bo na rynku są obecnie dostępne równie dobre bezprzewodowe systemy alarmowe. W tym przypadku, kiedy instalacja alarmowa nie będzie zasilana przewodowo, przez sieć elektryczną, trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu źródła zasilania, żeby zapewnić sobie ciągłość ochrony (zazwyczaj stosuje się akumulatory lub baterie).

Funkcje alarmu

Zakres działania, jaki zapewnia instalacja alarmowa w domu jest uzależniony od konkretnego modelu. Można oczekiwać między innymi wykrywania obecności, wycieków gazu, pożarów, emitowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, powiadamiania właściciela lub firmy ochroniarskiej o konieczności interwencji.

Warto poszukać instalacji alarmowej, która umożliwia wgląd w działanie i monitorowanie domu zdalnie, za pośrednictwem połączenia z Internetem. Niektóre alarmy mają dedykowane aplikacje, dzięki którym można z dowolnego miejsca, na swoim telefonie, sprawdzić co dzieje się w naszym domu.

Szukasz architekta? Polecamy Studio AG