ABC domowych instalacji

Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie dzień bez dostępu do Internetu, a co dopiero bez elektryczności, wody, sprawnej kanalizacji czy ogrzewania. Za te i wiele innych w dużej mierze niezbędnych spraw odpowiadają instalacje techniczne wykonywanie w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Czasami kierowane na drugi plan, w rzeczywistości im wcześniej zaplanowane, tym mniejszą awaryjność i lepsze działanie na przyszłość gwarantują.

Instalacje niezbędne

Są takie elementy instalacyjne, bez których dom nie będzie spełniał wymogów ustanowionych w Prawie budowlanym, przez co trzeba się liczyć z interwencją odpowiednich organów, na czele z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Art. 61 Prawa budowlanego mówi o tym, że to na właścicielu domu spoczywa szereg obowiązków, w tym utrzymywanie obiektu w takim stanie, aby nie stwarzał on zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi. Oznacza to tyle, że właściciel domu musi zadbać o to, aby jego dom był regularnie poddawany odpowiednim przeglądom technicznym, między innymi w zakresie stan elewacji, przewodów kominowych, dachu, ale także sprawnych instalacji grzewczych, elektrycznych, odgromowych czy wodno-kanalizacyjnych.

Instalacje techniczne w domach odpowiadają za doprowadzanie najważniejszych mediów, które praktycznie stanowią podstawowe warunki życiowe. Rozróżniamy instalacje elektryczne i sanitarne. Wśród tych pierwszych mówimy między innymi o instalacjach elektrycznych, odgromowych, radiowych, teleinformatycznych czy antywłamaniowych. Instalacje sanitarne to między innymi: gazowe, kanalizacyjne, wodociągowe, grzewcze, wentylacyjne czy chłodnicze.

Tego rodzaju instalacje zapewniają domowników dostęp do mediów takich jak prąd, ogrzewanie, woda, kanalizacja czy sieć komputerowa. Można także mówić o instalacjach, które są stosowane dodatkowo, komplementarnie i jedynie usprawniają życie w takim domu. Przykładem instalacji, która nie musi, a jednak coraz częściej jest stosowana przy budowie domów jest system inteligentnego zarządzania budynkiem. Tego typu zintegrowane urządzenia mają na celu usprawnienie działania poszczególnych instalacji i połączenie ich w jednym systemie. Dla użytkownika oznacza to nie tylko łatwy dostęp do wielu możliwości konfiguracji, ale na dłuższą metę pozwala wprowadzić znaczne oszczędności, co sprawia, że dom staje się po części ekologiczny (architektura krajobrazu).

O stan wykonanych instalacji może zadbać na miejscu inspektor nadzoru inwestorskiego.

Uwagi od architektów

Specjaliści z nowoczesnych studiów projektowych, np. ze Studio AG, zwracają uwagę na to, że to odpowiednia koncepcja ułożenia i wdrożenia instalacji jest jednym z kluczowych elementów, jakie trzeba brać pod uwagę już w pierwszych fazach projektowych, aby móc później cieszyć się sprawnie działającymi elementami instalacyjnymi. Zaprojektowanie kolejnych instalacji w taki sposób, aby poszczególne elementy efektywnie ze sobą współpracowały i uzupełniały swoje działanie zapewnia stworzenie domu czy budynku, który nie tylko będzie zapewniał komfort codziennego użytkowania takich wnętrz (apartamenty nad morzem Niechorze). Prawidłowo przemyślane projekty instalacji to krok ku większemu bezpieczeństwu i mniejszym kosztom eksploatacji takiego budynku w przyszłości.

Jeśli projekt i wykonanie robót zostaną zlecone odpowiednim fachowcom w zasadzie można być spokojnym o jakość wykonanych instalacji. Jeśli jednak wykonawca popełnia błędy, a inwestor nie stosuje się do zaleceń projektowych z pewnością obije się to w przyszłości na użytkowaniu domu.


 

Polecamy serwisy:
∴ 
Architekt Szczecin Studio AG
 producent-schodow.pl